Mēs esam lai Jūs informētu
Veciits_meklesana
Aktuālais jautājums
 
Terminu vārdnīca
Par portālu
Pasūtītājiem
 
Likumdošana
Mērniecībā
Zemes ierīcībā
Kartogrāfijā
Ģeodēzijā
Mērnieku saraksts
ADTI uzturētāji
 
Jaunumi
Latvijā
Pasaulē
Augstskolās
Mērnieku biedrībā
LKĢA
Būvniecībā
Nekustamie īpašumi
Īsumā
Pētījumi
Vēsture
Tehnoloģijas
Izklaide
 
Pakalpojumi
Mērniecības instrumenti
Dati darbam
Pārrēķinu kalkulatori
Saites
Forums Galerija Blogi Sludinājumi

Publicēti unikāli dati par Latvijas zemes virsmas, veģetācijas un ēku augstumu 11.07.2020

Sviitra

Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra publicējusi unikālus datus par visas Latvijas teritorijas zemes virsmas, veģetācijas un ēku augstumu jeb digitālā augstuma modeļa pamatdatus, noslēdzot vērienīgu Latvijas vienlaidu aerolāzerskenēšanas projektu, kas tika uzsākts 2013. gadā.

Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras tīmekļvietnē www.lgia.gov.lv un Valsts vienotajā ģeotelpiskās informācijas portālā https://geolatvija.lv publicētie dati ļauj sagatavot digitālu reljefa modeli, kas raksturo pašu zemes virsmu, kā arī digitālu virsmas modeli, kas raksturo zemes virsmu ar uz tā esošo veģetāciju, būvēm, rūpniecības un transporta infrastruktūras objektiem.

Ar aerolāzerskenēšanas metodi iegūtos datus var pielietot dažādās nozarēs – sākot no inženierzinātnes un infrastruktūras dizaina līdz lidojuma simulācijām, transporta sistēmām, arheoloģijai, lauksaimniecībai, mežsaimniecībai un vides aizsardzībai.

Digitālā reljefa modeļa datus var izmantot, piemēram, lai veiktu plūdu modelēšanu. Savukārt, analizējot digitālā virsmas modeļa datus, var izskaidrot procesus, kas notiek uz zemes virsmas, lai pieņemtu lēmumus vides aizsardzības jomā. Digitālā virsmas modeļa datus izmanto arī komunikāciju torņu izvietošanā, lai noskaidrotu iespējami labāko teritorijas pārklājumu.

Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra Latvijas vienlaidu aerolāzerskenēšanu uzsāka 2013. gada rudenī, lai sākotnēji sagatavotu digitālo reljefa modeli plūdu riska modelēšanai atsevišķās Daugavas upes baseina teritorijās. Šajā projekta posmā skenēšana tika veikta 3 940 km2 Latvijas teritorijas. Sākot ar 2014. gadu, katru gadu tika noskenēti no 6 000 līdz pat 16 000 km². Projekts noslēdzās 2019. gadā, veicot  aerolāzerskenēšanu 11 635 km² Ziemeļvidzemes teritorijas.

Latvijas teritorijas aerolāzerskenēšana tika veikta ar augstu precizitāti, nodrošinot pietiekamu reljefa datu precizitāti, jau sākot ar mērogu 1:2 000.  Datu apstrādes tehnoloģija balstījās uz iegūto lāzerskenēšanas punktu automātisku klasificēšanu vairākos līmeņos – zemes punkti, zemā, vidējā un augstā veģetācija, kā arī būves. Lai iegūtu pēc iespējas precīzāku reljefa modeli, zemes punkti tika precizēti arī manuāli.

Jaunā digitālā reljefa modeļa datus Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra izmanto, topogrāfiskajās kartēs pakāpeniski aizstājot līdzšinējo reljefa informāciju. Salīdzinot jaunos aerolāzerskenēšanas datus ar reljefa informāciju agrāk izdotajās kartēs, datu precizitāte īpaši uzlabojusies teritorijās, ko klāj mežs un krūmi, kā arī cilvēka intensīvas darbības teritorijās.

Aerolāzerskenēšana ir precīza un efektīva Zemes virsmas datu saņemšanas metode, izmantojot gaismas uztveršanas un noteikšanas tehnoloģiju. Aerolāzerskenēšanas iekārtas novieto uz lidaparāta klāja, un ar to palīdzību iegūst informāciju par zemes virsmu trīsdimensiju punktu mākoņa veidā, kur katram punktam ir konkrētas telpiskās koordinātas. Iegūtie dati pēc tam ļauj datorā izveidot precīzu objekta trīsdimensiju modeli.

Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra ir vadošā iestāde valsts politikas īstenošanā ģeodēzijas, kartogrāfijas un ģeotelpiskās informācijas jomā. Tās galvenie uzdevumi ir ģeodēziskās atskaites sistēmas izveides uzraudzība un koordinēšana, kā arī globālās pozicionēšanas bāzes staciju sistēmas izveide un uzturēšana. Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra uzmēra valsts robežu, iegūst, sagatavo un atjaunina ģeotelpiskās informācijas pamatdatus civilām un militārām vajadzībām – valsts ģeodēzisko informāciju, ortofoto kartes, digitālos augstuma modeļus,   topogrāfiskās kartes un Vietvārdu datu bāzi.

Jauns komentārs:
Vārds: 
Mernieks.lv neatbild par portāla lasītāju ievietotiem komentāriem. Aicinām portāla lasītājus, rakstot komentārus un atsauksmes par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas. Aicinājuma neievērošanas gadījumā paturam tiesības dzēst neatbilstošus komentārus, kā arī liegt lietotājam turpmāku rakstu komentēšanas iespēju.
Jaunākais citās sadaļās
Sviitra
Mērnieku laika ziņas
Arrow_left 2021. gada jūnijs Arrow_right
P O T C P S S
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
Šodiena 2021. gada 22. jūnijs

Vārda diena:

Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Jaunākie komentāri
Sviitra
© 2008 mernieks.lv, epasts: redakcija@mernieks.lv
Visa portālā ievietotā informācija un materiāli (tai skaitā raksti,attēli,video u.c.) pieder to autoriem. Pārpublicēšana bez saskaņošanas un atsauces stingri aizliegta. Visiem portālā ievietoajiem datiem ir tikai informatīvs raksturs, un tie izmantojami tikai izziņas, izglītības un informatīviem nolūkiem. Redakcija neuzņemas saistības par iespējamo informācijas neatbilstību patiesai situācijai. Redakcija neuzņemas atbildību par portāla lietotāju ievietoto informāciju. Ievietojot komentāru, tā autors atzīst, ka piekrīt komentēšanas noteikumiem, uzņemas atbildību par tās saturu, kā arī apņemas pret redakciju neizvirīt nekādas pretenzijas par komentāru satura rediģēšanu vai dzēšanu.